کلاس باله

آموزش باله و کاراته کودکان

آموزش باله

آموزش کودکان با توجه به هماهنگ، موزون و ریتم‌دار بودن تمرینات این رشته، کودکان نسبت به انجام آن سخت‌گیر نیستند و به راحتی به انجام آن ترغیب می‌شوند. افزایش قدرت، تناسب اندام و انعطاف‌پذیری از مزایای انجام این ورزش است که برای کودکان به ارمغان می‌آورد. این ورزش با توجه به این‌که به دقت و تمرکز نیاز دارد در تقویت ذهن و افزایش انگیزه کودکان به ویژه آنهایی که دارای عارضه بیش‌فعالی یا پراکندگی حواس هستند بسیار موثر است. با انجام تمرینات این رشته کودکان ضمن یادگیری جهت‌های چهارگانه، چگونگی منظم و هماهنگ راه رفتن و دنبال کردن هدف را می‌آموزند. کودکان چهار سال به بالا می‌توانند تمرینات این رشته را شروع کنند. تمرینات این رشته کمک موثری برای رشد بدن است و با انجام آن کودکان به رعایت نظم و هدف‌گذاری تشویق و ترغیب می‌شوند.

افزایش اعتماد به نفس

تمرینات این رشته باعث افزایش اعتماد به نفس، نظم، وقار، متانت و مهارت ورزشکاران می‌شود. مزایای ورزش کششی نرمشی برای کودکان عادت به پذیرش دستورالعمل‌ها و انجام آن درک و رعایت نظم وانضباط حین انجام کار آموختن همکاری، تعادل و کنترل بدن این رشته شباهت‌هایی با ورزش و تمرینات ژیمناستیک دارد. بدن عضلانی پاها و انگشتان راست و کشیده از تشابهات ظاهری ورزشکاران این دو رشته است.

تقویت ذهن با انجام باله در کودکان

ورزش لذت‌بخش و شادی‌آفرین است و مهمترین لازمه آن تمرکز و نظم است. به علاوه به دلیل انجام تمرینات گروهی، حس تعامل و مشارکت را در افراد تقویت می‌کند. این ورزش، نیازمند اتحاد و هماهنگی است. هنگام انجام تمرین، هماهنگی و یکنواختی اندام‌ها و قسمت‌های مختلف بدن ضروری است. تمرینات این رشته باعث تقویت و افزایش قدرت ماهیچه‌ها می‌شود.

کلاس کاراته

آموزش زبان انگلیسی کودکان

ای‌دی‌اچ‌دی (ADHD) مخفف اختلال کم توجهی – بیش فعالی است. این یک اختلال ذهنی است که بارزترین مشخصه آن فعالیت بیش از حد و اشکال در توجه‌کردن است. گاهی کودکانی که ADHD  دارند از مشکلات رفتاری رنج می‌برند که نمی‌توانند آن‌ها را کنترل کنند. عموما، این نوع از موارد به عملکرد ضعیف کودک در مدرسه و مشکلات در خانه منجر خواهد شد. با وجود این، بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که وقتی کودکان دچار ADHD  هستند بعضی از فعالیت‌های خاص برایشان جالب می‌شود، و گستره‌ی توجه‌شان نیز افزایش پیدا می‌کند. کاراته کودکان یکی از فعالیت‌های توصیه شده به کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی است چون باور بر این است که کاراته فایده های بسیاری برای ADHD دارد.

نشانه‌ها و علائم کودکان مبتلا به ADHD

وقتی کودکان‌تان فوق‌العاده فعال هستند این طور فرض نکنید که حتمن باید به ADHD مبتلا باشند. بیش‌فعالی فقط یکی از نشانه‌های ADHD است و لزوما همه‌ی کودکان بیش فعال ADHD ندارند. برای بیشتر آموختن درباره‌ی ADHD، در قسمت زیر به بعضی از نشانه‌ها و علائم عمومی که معمولا در کودکان مبتلا به ADHD یافت می‌شوند اشاره می‌شود.

۱. رایج‌ترین نشانه کودکان مبتلا به ADHD آن است که بیش از حد بر خود تمرکز دارند. به نظر می‌رسد به آنچه در اطراف‌شان می‌گذرد، مانند احساسات و نیازهای آدم‌ها، اهمیتی نمی‌دهند.
۲. آرام ماندن برایشان دشوار است. به همین خاطر است که کودکان مبتلا به ADHD  می‌توانند در وضعیت‌های خاص واقعا احساس بی‌قراری بکنند مثلا وقتی که باید منتظر باشند یا آرام بنشینند.
۳. کودکان مبتلا به ADHD  ممکن است اغلب از کودکان عادی بداخلاق‌تر باشند چون برای‌شان کنترل احساسات دشوار است.
مطلب مرتبط: ورزش و تحرک بدنی بهترین راه تقویت هوش است

۴. عدم تمرکز نیز یکی از نشانه‌های دیگر کودکان مبتلا به ADHD است. ممکن است برای آن‌ها چیزهای زیادی جذابیت داشته باشند اما فقط همین! ممکن است کاری را شروع کنند اما قصد نداشته باشند آن‌ را تمام کنند، بلکه چیز دیگری را کاملا جایگزین آن کنند و با آن به بازی بپردازند.
۵. به خاطر عدم تمرکز گاهی کودکان مبتلا به  ADHD  نمی‌توانند مثل آدم‌های معمولی در یک گفتگو شرکت کنند. ممکن است آنچه را آدم‌ها به آن‌ها می‌گویند بشنوند و احتمالا کلماتی را هم درک کنند اما به طور کلی برای‌شان غیر ممکن است که آن را تکرار کنند.
در واقع نشانه‌ها و علائم بیشتری برای کودکان مبتلا به ADHD  وجود دارد اما ۵ مورد ذکر شده در فوق برجسته‌ترین آن‌ها هستند. والدین یا آدم‌های اطراف ممکن است کودکان مبتلا به ADHD  را مزاحم به حساب بیاورند اما شما باید حالت ذهنی آن‌ها را درک کنید: آن‌ها واقعا نمی‌خواهند چنین کاری بکنند مشکل این است که نمی‌توانند احساسات‌شان را کنترل کنند.


مفید بودن کاراته برای کودکان مبتلا به ADHD

درمان ADHD آسان نیست اما این معنی آن نیست که آن‌ها امیدی ندارند بتوانند بخشی از جامعه باشند. در این جهان، بزرگسالان زیادی با سابقه‌ی ADHD  وجود دارند که این سابقه‌ی بیماری می‌تواند آن‌ها را مجبور کند برای دستیابی به موفقیت از هر کس دیگری سخت‌تر تلاش کنند. خب، حتی شخص معمولی هم باید برای دستیابی به موفقیت سخت تلاش کند. والدینی که کودکان مبتلا به ADHD  دارند ممکن است به فکر فایده‌های کاراته برای ADHD  باشند و فهرست زیر ممکن است به شما بگوید که چرا انجام این ورزش به شدت توصیه می‌شود.

۱. کاراته کودکان باعث تمرین خودکنترلی می‌شود
در طول کلاس کاراته، کودکان خودکنترلی را تمرین خواهند کرد. کارهای روتینی وجود دارند که بهتر است کودکان آن‌ها را دنبال کنند مثلا خم شدن (تعظیم) در مقابل استاد قبل از شروع کلاس و بی‌حرکت ماندن برای مدتی قبل از آغاز تمرینات. اگر آن‌ها بتوانند به طور منظم به انجام کاراته بپردازند، اثرات مثبت آن نه‌تنها در کلاس کاراته بلکه همچنین در خانه و مدرسه نیز جریان خواهد داشت.

۲. تادیب نفس را بهبود می‌بخشد
کودکان مبتلا به ADHD  معمولا هوسی عمل می‌کنند. مثل این به نظر می‌رسد که قبل از فکر کردن عمل می‌کنند. در کلاس کاراته به تادیب نفس فکر خواهند کرد. همان‌طور که در نکات قبل ذکر شد بعضی از کارهای روتین وجود دارند که باید در طول کلاس‌ها دنبال شوند.
هر چند قرار نیست تمرین کاراته به طور دائم انجام شود بلکه بر یک مبنای منظم صورت می‌گیرد، اما می‌تواند به بهبود تادیب نفس آن‌ها کمک کند.

۳. کاراته کودکان باعث تناسب و هماهنگی بهتر می‌شود
گاهی این فقط مغز آن‌ها نیست که نمی‌تواند تمرکز کند بلکه هماهنگی بدنشان نیز مشکل دارد. انجام حرکات در طول کلاس کاراته بدن‌ و حالت ایستادن آن‌ها را هماهنگ خواهد کرد.
آن‌ها بیش از حد بر خودشان تمرکز داشتند اما کاراته یادشان می‌دهد چگونه سطح هوشیاری‌شان را درباره‌ی پیرامون خود افزایش دهند در غیر این صورت در طول تمرین حسابی از دست حریف تمرینی‌شان کتک خواهند خورد.

4. باعث آرامش بیشتر کودکان می‌شود
وقتی کودکان مبتلا به ADHD  حداقل بتوانند احساسات‌شان را کنترل کنند، رفتارشان را مدیریت کنند، و بعضی از کارهای روتین‌شان را پی بگیرند یعنی توانسته‌اند تا حدودی موفق باشند. این امر نه‌ تنها اعتماد به نفس بیشتری درباره‌ی خودشان به آن‌ها می‌دهد بلکه آرام‌ترشان هم می‌سازد چون دست کم می‌دانند چه کاری انجام داده‌اند و در گام بعدی چه کارهایی باید انجام بدهند.

ملاحظات
هرچند بسیاری از مطالعات تاثیر مثبت کلاس‌های کاراته را بر کودکان مبتلا به  ADHD نشان داده‌اند، اما شما همچنان به عنوان پدر و مادر باید چیزهای بیشتری درباره‌ی نیازهای کودکان‌تان بدانید چون هر کودکی منحصر به فرد است و هرچند ممکن است اختلال ذهنی مشابهی مثل ADHD در آن‌ها تشخیص داده شود، نیاز فعلی هر یک با دیگری متفاوت خواهد بود. درست است که اثبات شده است کاراته برای  ADHD فایده‌های زیادی دارد اما این فایده‌ها فقط به کاراته محدود نمی‌شوند، و کافی است کودک شما اندک علاقه‌ای به فعالیت‌های فیزیکی از خود نشان بدهد، آنگاه پی خواهید برد که ورزش‌های رزمی از هر یک از ورزش‌های دیگر فایده‌های بیشتری دارند.
به علاوه، هرچند کاراته ممکن است علائم را کاهش بدهد اما جایگزین داروهای ADHD نیست چون اختلال کم‌توجهی – بیش فعالی ناراحتی نیست که بتوانید فقط با انجام چند تمرین و ورزش ساده از عهده‌ی آن برآیید.

آکادمی زبان کودک آرتیش

آکادمی آرتیش با تکیه بر تجربه چندین ساله کارد مدیریت خود در زمینه آموزش و کار با کودکان مبتکر روش‌های یادگیری جدیدی بر پایه بازی برای کودکان است.